Astăzi, la ședința cu administratorii întreprinderilor municipale, Viceprimarul Vitalie Balan a ridicat problema necesității continuării mecanizării muncii în cadrul pregătirilor pentru perioada de toamnă.
Adresându-se reprezentantului ÎM „AT și SV”, viceprimarul a menționat: „Sezonul cositului ierbii se apropie de sfârșit și, în curând, va începe sezonul colectării frunzelor. Ce măsuri au fost întreprinse de către întreprindere pentru mecanizarea acestui proces? Avem deja o mașină pentru colectarea frunzelor, însă este necesar să ne gândim la extinderea parcului de utilaje. Mecanizarea muncii va permite creșterea volumului și a vitezei lucrărilor efectuate, precum și optimizarea cheltuielilor.”
Primăria mun. Bălți promovează constant implementarea metodelor moderne și a soluțiilor tehnice în întreprinderile municipale, cu scopul de a spori eficiența muncii, de a reduce costurile și de a îmbunătăți calitatea serviciilor prestate populației.