piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Primăria mun. Bălți îndeamnă cetățenii să utilizeze rațional energia electrică în intervalele orare 07:00 – 11:00 și 18:00 – 23:00

    //
    Categories

    Primăria municipiului Bălți informează cetățenii despre recomandările elaborate de SA „RED-Nord” privind optimizarea și economisirea consumului de energie electrică.
    În legătură cu consumul ridicat de energie electrică în orele de vârf (07:00 – 11:00 și 18:00 – 23:00), se recomandă:

    • Organizarea activităților zilnice astfel încât echipamentele care consumă multă energie să nu fie utilizate în orele de vârf;
    • Utilizarea aparatelor electrocasnice cu o clasă înaltă de eficiență energetică (clasa A);
    • Evitarea utilizării simultane a electrocasnicelor cu consum mare de energie, precum mașini de spălat, cuptoare electrice sau fierbătoare electrice, pentru a reduce sarcina asupra rețelei electrice;
    • Folosirea luminii naturale pe parcursul zilei și reducerea la minimum a utilizării corpurilor de iluminat;
    • Setarea termostatului la o temperatură confortabilă (20 – 22°C). Reducerea temperaturii cu 1°C poate diminua consumul de energie cu 7%;
    • Deconectarea luminilor și aparatelor electrice atunci când nu sunt utilizate.

    Respectarea acestor recomandări va preveni supraîncărcarea rețelelor electrice și va contribui la utilizarea eficientă a energiei electrice.

    Leave a Reply