La Primăria municipiului Bălți a avut loc un antrenament al efectivului Punctului de dirijare
Astăzi, 27 februarie 2026, Primăria municipiului Bălți a desfășurat antrenamentul separat cu efectivul Punctului de dirijare al municipiului Bălți, în conformitate cu Planul aprobat de președintele Comisiei pentru Situații Excepționale – Primarul municipiului Bălți.
Exercițiul a avut drept temă verificarea efectivului, repartizarea obligațiilor funcționale, precum și testarea ordinii de înștiințare și adunare a membrilor Punctului de dirijare.
Scopul antrenamentului a fost:
- controlul și precizarea sistemului de înștiințare a efectivului;
- repartizarea și studierea obligațiilor funcționale ale membrilor Punctului de dirijare.
În cadrul exercițiului a fost verificată capacitatea de reacție prin transmiterea comenzilor de înștiințare și prezentarea efectivului la punctul stabilit. Totodată, participanții au fost familiarizați cu sarcinile de bază, atribuțiile funcționale și mecanismul de gestionare a activității în situații excepționale.
Au fost simulate procesele de colectare, analiză, generalizare și estimare a datelor privind situația operativă, precum și elaborarea propunerilor pentru adoptarea deciziilor de către conducerea Comisiei pentru Situații Excepționale. De asemenea, a fost exersat mecanismul de transmitere a deciziilor către executori și controlul îndeplinirii acestora.
Primăria municipiului Bălți reafirmă importanța pregătirii continue a structurilor responsabile, în vederea asigurării unui răspuns prompt și eficient la eventuale situații excepționale și pentru garantarea siguranței cetățenilor.

























