La ședință cu administratorii întreprinderilor municipale, reprezentantul Centrului de adăpost pentru animale fără stăpân a prezentat raportul de activitate al instituției și a vorbit detaliat despre campania de sterilizare a 150 de câini, care se va desfășura în perioada 24–26 septembrie.
Potrivit reprezentantului Centrului, pe 23 septembrie la Bălți vor veni medici veterinari din România, care vor oferi suport și instruire privind capturarea eficientă a câinilor și sterilizarea rapidă a acestora.
Viceprimarul Vitalie Balan a menționat importanța campaniei de sterilizare, subliniind că aceasta se desfășoară gratuit și include și sterilizarea câinilor cu stăpân.