piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • La Bălți a fost lansat a proiectul „Interacțiunea comunitară pentru persoane în etate din municipiul Bălți”

    //
    Categories

    Astăzi, 18 februarie 2026, în incinta Palatul Municipal de Cultură Bălți, a avut loc evenimentul de lansare oficială a Clubului Veteranilor, organizat în cadrul proiectului „Interacțiunea comunitară pentru persoane în etate din municipiul Bălți”.

    La eveniment a participat Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, care a adresat un cuvânt de salut participanților, subliniind importanța dezvoltării spațiilor comunitare dedicate seniorilor și rolul activ al persoanelor vârstnice în viața socială și culturală a orașului.

    Clubul Veteranilor, cu o istorie ce începe încă din anul 1976, a fost relansat pentru a oferi oportunități reale de implicare socială, participare culturală și sprijin comunitar persoanelor în etate. Inițiativa vine ca răspuns la provocările demografice actuale și la necesitatea consolidării serviciilor destinate seniorilor.

    Amenajarea spațiului și instituționalizarea programului de activitate au fost realizate cu sprijinul UNFPA Moldova și sub ghidarea Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare, în cadrul proiectului „Consolidarea guvernării bazate pe date demografice fiabile și dezagregate pentru autoritățile centrale și locale”, finanțat de Guvernul Elveției.

    Primăria municipiului Bălți își reafirmă angajamentul de a susține inițiativele care contribuie la incluziunea socială a persoanelor vârstnice și la crearea unui oraș prietenos pentru toate generațiile.


    Proiect finanțat de Guvernul Elveției (Swiss Cooperation in Moldova), cofinanțat și implementat de UNFPA Moldova, în parteneriat cu Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare, în cadrul proiectului „Consolidarea guvernării bazate pe date demografice fiabile și dezagregate pentru autoritățile centrale și locale”.

    Leave a Reply