Înotătorii din Bălți au obținut locul II pe echipe la Campionatul Republicii Moldova la înot
Primăria municipiului Bălți felicită sportivii Școlii Sportive Specializate pentru Copii și Juniori de Rezerv Olimpic de Probe pe Apă pentru rezultatele remarcabile obținute la Campionatul Republicii Moldova la înot – Seria de iarnă 2026, desfășurat în perioada 5–7 martie 2026 la ARENA Chișinău.
La competiție au participat 278 de sportivi din 16 școli și cluburi sportive din Republica Moldova, care au concurat în trei categorii de vârstă: juniori, cadeți și categoria absolută.
Municipiul Bălți a fost reprezentat de 45 de sportivi, care au demonstrat un nivel înalt de pregătire și performanță sportivă.
În urma competiției, echipa municipiului Bălți a obținut locul II în clasamentul general pe echipe.
O performanță deosebită a fost înregistrată de sportiva Uliana Crevenciuc (n. 2010), care a stabilit 4 recorduri ale Republicii Moldova.
În total, sportivii din Bălți au obținut:
- 24 medalii de aur
- 34 medalii de argint
- 32 medalii de bronz
La aceste rezultate au contribuit antrenorii care au pregătit echipa: Svetlana Dediu, Evgheni Levchenco, Mihail Gurschi, Oleg Angel, Tatiana Boingiu și Iurie Oreol.
Primăria municipiului Bălți adresează sincere felicitări sportivilor și antrenorilor pentru performanțele obținute și pentru promovarea cu mândrie a municipiului nostru la nivel național.











