piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • În mun. Bălți au fost înregistrate noi cazuri de tuberculoză la copii

    //
    Categories

    În cadrul şedinței cu conducătorii Întreprinderilor Municipale, Feodora Rodiucova, șefa serviciului sănătate, a comunicat că în ultimele 2 săptămîni au fost înregistrate 4 cazuri de tuberculoză la copii. Cel mai tânăr pacient este de vârsta de un an si patru luni. “Institutul de Ftiziopneumologie (IFP) a fost informat. IFR împreună cu secţie de sănătate a  elaborat un plan de acțiuni și măsuri necesare pentru evidentierea persoanelor de contact”.

    Reamintim,că  luna martie a fost declarată oficial luna de luptă cu  tuberculoză, iar ziua de 24 martie – Ziua Mondială de combatere au Tb.

    Leave a Reply