piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • ÎM „Gospodăria Locativ – Comunală Bălți” activează în regim normal: continuă cosirea ierbii și reparația acoperișurilor

    //
    Categories
    🔵 Astăzi, în cadrul ședinței cu administratorii întreprinderilor municipale, reprezentantul ÎM „Gospodăria Locativ-Comunală Bălți” a informat că întreprinderea activează în regim normal. La moment, se desfășoară a doua etapă de cosire a ierbii pe teritoriile aflate în gestiune. De asemenea, au fost finalizate aproximativ 60–65% din volumul total al lucrărilor planificate pentru reparația acoperișurilor.Nu au fost înregistrate cereri de intervenție în regim de urgență.
    ☝️ În cadrul ședinței, viceprimarul Vitalie Balan a atras din nou atenția reprezentanților ÎM „GLC” și ÎM „AT și SV” asupra inadmisibilității circulației tehnicii specializate pe spațiile verzi. Acesta a subliniat că deșeurile rezultate în urma cosirii și curățeniei trebuie colectate și evacuate într-un mod care să nu afecteze integritatea zonelor verzi. Viceprimarul a menționat că lăsarea gazonului într-o stare nesatisfăcătoare după finalizarea lucrărilor este inacceptabilă.
    🔷 Primăria municipiului Bălți îndeamnă toate serviciile de profil să respecte regulile de amenajare a teritoriului și să dea dovadă de responsabilitate în realizarea lucrărilor legate de întreținerea infrastructurii orașului.

    Leave a Reply