În cadrul ședinței cu administratorii întreprinderilor municipale, viceprimarul municipiului Bălți, Vitalie Balan, s-a adresat reprezentantului ÎM „AT și SV” cu solicitarea de a intensifica controlul asupra stării sanitare a orașului și de a asigura salubrizarea teritoriilor aflate în gestiune și în zilele de weekend – sâmbăta și duminica.
„Orașul trebuie să rămână curat și îngrijit în permanență. Bălțenii au dreptul la un mediu confortabil și bine întreținut”, a subliniat viceprimarul.
Primăria municipiului Bălți atrage atenția tuturor serviciilor de profil asupra necesității de a menține ordinea pe străzi, în scuaruri, parcuri și alte spații publice. Lucrările de salubrizare trebuie efectuate regulat și la un nivel calitativ înalt.
Administrația municipiului Bălți va continua să monitorizeze executarea lucrărilor ce țin de starea sanitară a orașului.