piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Deschiderea sezonului estival în tabăra „Olimpieţ”

    //
    Categories

    La 20 iulie a avut loc deschiderea solemnă a sezonului estival în tabăra de odihnă „Olimpieţ”, unde vara aceasta se vor odihni 500 copii.

    La deschidere au luat cuvîntul şeful secţiei sport a DÎTS dl. Iurii Dmitracov şi specialist principal al DÎTS dna Irina Buceaţchi. Ei au urat copiilor odihnă plăcută, noi prieteni şi emoţii pozitive.

    La deschidere a fost arborat drapelul național al Republicii Moldova, care va fi pînă la încheierea sezonului de vară în tabăra „Olimpieţ”.

    Apoi oaspeţii, însoţiţi de conducerea taberei, s-au deplasat pe teritoriu, au vizitat căsuţele, punctul medical şi cantina, s-au interesat de organizarea alimentării copiilor, suma, alocată din bugetul muunicipal pentru organizarea alimentaţiei copiilor constituie 50 lei pentru 1 copil pe zi.

    1

    Iar copiii în acest moment au stăpînit terenurile sportive, au luptat pentru locul I la volei; au avut o surpriză, organizată de către colaboratorii inspectoratului de poliţie şi Direcţia Situaţii Excepţionale.

    E de menţionat faptul, că foi de odihnă se eliberează  în mod gratuit, din sursele financiare a bugetului municipal.

    2 Responses

    Leave a Reply