piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Cu prilejul Zilei Victoriei şi a comemorării eroilor căzuţi pentru Independenţa patriei Primăria municipiului Bălţi invită bălţenii şi oaspeţii municipiului la un marş cu depuneri de flori la Memorialul Gloriei Militare

    //
    Categories

    Conform dispoziţiei primarului municipiului Bălţi nr. 133 din 6 mai 2022, în scopul marcării Păcii în ziua de 9 mai, comemorării celor care au căzut în cel de-al Doilea Război Mondial și onorării sacrificiului eroilor:

    1. Se desfăşoară în data de 9 mai 2022 cu începere la orele 10.00 un marş cu depuneri de flori la Memorialul Gloriei Militare cu participarea veteranilor de război și a locuitorilor mun. Bălți.

    Adunarea participanţilor va avea loc lângă Primăria mun. Bălţi de la 09.30 până la 10.00 cu deplasarea ulterioară: str. Independenței – str. N. Filipp – str. Ştefan cel Mare – str. Decebal până la Memorialul Gloriei Militare.

    1. Organizarea omagierii participanților și a persoanelor asimilate participanților la cel de-al Doilea Război Mondial, soții supravețuitori ai participanților la cel de-al Doilea Război Mondial căzuți la datorie sau a persoanelor cu dizabilități de pe urma celui de-al Doilea Război Mondial, conform Deciziei CMB nr. 6/3 din 29.04.2022.

    Leave a Reply