piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Ce-a de-a 73 aniversare din ziua eliberării orașului.

    //
    Categories

    La data de 26 martie 2017, în ziua cele de-a 73-a aniversări de la eliberarea orașului de sub ocupația fascistă, a avut loc marșul și depuneri de flori la Memorialul Gloriei Militare. Dimineața zilei de 26 martie era posomorîtă, dar necătînd la aceasta au venit să depună flori în memoria ostașilor-eliberatorilor conducerea primăriei, consilierii Consiliului municipal Bălți, reprezentanții întreprinderilor municipali, reprezentanții organizațiilor obștești, instituțiilor de învățămînt, locuitorii municipiului Bălți.

    Sub sunetul marșului Victoriei în interpretarea orchestrei din or. Sîngerei coloana a urmat de la sediul Primăriei la monumentul ostașilor – eliberatori «Tanc-34».

    Prin momentul de reculegere participanții marșului au cinstit memoria ostașilor căzuți.

    Memorie eternă! Glorie eternă tuturor ostașilor, care au căzut pe cîmpuri de luptă pentru eliberarea Bălțiului!

    Leave a Reply