piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • CAMPANIA „ÎMBĂTRÂNIM ACTIV ŞI POZITIV!”

    //
    Categories

    Conform planului de activitate  al campaniei „Îmbătrînim activ şi pozitiv!”, organizate de  Asociaţia Obştească «CASMED», la data de 1 octombrie a fost desfăşurată activitatea „Plus de sănătate”, avînd drept scop sensibilizarea cetăţenilor la situaţia persoanelor în etate şi atragerea atenţiei populaţiei asupra necesităţii de a-şi monitoriza regulat starea de sănătate.

    Pentru realizarea acestui scop 6 asistente medicale ale AO „CASMED” au măsurat gratuit tensiunea arterială, nivelul glicemiei şi masa corporală tuturor doritorilor, oferindu-le sfaturi şi sugestii pentru a evita apariţia anumitor maladii.

    Voluntarii CASMED au distribuit participanţilor la activitate pliante despre hipertensiune arterială şi diabet zaharat, patologii frecvent întâlnite la vârstnici.

    Leave a Reply