Atelierul „Combaterea dezinformării prin comunicare” continuă la Bălți
? Astăzi, 4 aprilie 2025, se desfășoară cea de-a doua zi a atelierului „Combaterea dezinformării prin comunicare”, organizat la Bălți pentru specialiștii în comunicare din cadrul Administrației Publice Locale (APL). Evenimentul este susținut de Transparency International – Moldova, ICDC și Norway Institute for War & Peace Reporting, având drept obiectiv consolidarea capacităților autorităților locale în prevenirea și combaterea dezinformării.
? Primăria municipiului Bălți este reprezentată de Irina Smirnova, șefa Direcției – serviciul de presă și purtătoarea de cuvânt a instituției.
? Subiectele discutate astăzi includ:
- ? Mass-media și comunicatorii – Lucrând împreună pentru a combate dezinformarea: strategii eficiente, colaborare interinstituțională și crearea unui mecanism de răspuns rapid;
- ? Comunicarea de criză: anticiparea și gestionarea situațiilor de criză, răspuns rapid și eficient la informații false, gestionarea reacțiilor publice;
- ? Accesul la informații și etica comunicării: noile prevederi legislative, interacțiunea cu jurnaliștii, informații publice;
- ? Planificarea unui răspuns eficient la criză: evaluarea riscurilor, elaborarea unui plan de comunicare strategică și crearea protocoalelor de intervenție.
? Primăria municipiului Bălți își menține angajamentul pentru o comunicare transparentă și accesibilă, contribuind la dezvoltarea unor practici eficiente de combatere a dezinformării și promovarea unui dialog deschis cu cetățenii.


























