piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Apel către locuitorii municipiului Bălți privind exploatarea corectă a sistemului de canalizare

    //
    Categories
    ❗️ Primăria mun. Bălți, Direcția gospodărie comunală și întreprinderea „Glorin Inginering” se adresează locuitorilor orașului cu rugămintea de a exploata sistemul de canalizare în mod corespunzător și strict conform normelor stabilite.
    ☝️ Reamintim că rețelele de canalizare sunt destinate exclusiv evacuării apelor uzate menajere și a celor industriale pre-epurate.
    ‼️ Este categoric interzisă deversarea în canalizare a produselor lichide, deșeurilor solide, materialelor de mari dimensiuni, uleiurilor, substanțelor toxice sau a altor obiecte.
    🔵 Astfel, la ședința din 9 septembrie cu administratorii întreprinderilor municipale a fost abordată problema apărută pe strada Decebal, unde angajații serviciului de urgență al SRL „Glorin Inginering” au efectuat lucrări de curățare a sistemului de canalizare, reușind să soluționeze situația. Igor Golberg a explicat că, la început de toamnă, odată cu venirea noilor studenți care locuiesc în căminele colegiilor, sunt frecvente încălcări ale regulilor de utilizare a sistemului de canalizare, prin aruncarea deșeurilor menajere și alimentare în rețea.
    👉❗️Primăria mun. Bălți face apel către cetățeni să se abțină de la asemenea acțiuni pentru a evita blocajele, deteriorarea rețelelor și riscurile ecologice, contribuind astfel la menținerea curățeniei în orașul nostru.

    Leave a Reply