piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Administratorul interimar Î.M. „DRCD”, Serghei Rubțov, a informat despre mersul actual al lucrărilor desfășurate în cadrul întreprinderii

    //
    Categories

    În cadrul ședinței de lucru cu participarea reprezentanților serviciilor comunale, administratorul interimar Î.M. „DRCD”, Serghei Rubțov, a prezentat un raport privind desfășurarea lucrărilor de salubrizare în municipiul Bălți.

    Potrivit acestuia, o prioritate a întreprinderii este curățarea orașului de deșeuri, atât pe platformele de colectare a gunoiului, cât și în zonele adiacente acestora. Pe parcursul săptămânii trecute, echipele Î.M. „DRCD” au salubrizat 28 de platforme de colectare, au lichidat peste 15 acumulări de deșeuri pe străzile centrale ale orașului și au evacuat 624 de metri cubi de gunoi din locurile neautorizate. Lucrările continuă conform planului stabilit.

    Totodată, întreprinderea intervine pentru înlăturarea consecințelor vântului puternic din ultimele zile. Au fost înlăturate bannerele smulse din centrul orașului și a fost restabilit un obiect de semaforizare căzut. În paralel, este în desfășurare pregătirea tehnicii specializate pentru lucrările de întreținere a orașului în condiții de iarnă.

    Viceprimarul municipiului Bălți Vitalie Balan a mulțumit angajaților Î.M. „DRCD” pentru promptitudinea și profesionalismul de care dau dovadă și a îndemnat cetățenii să respecte munca întreprinderilor municipale și să manifeste grijă față de oraș.

    Primăria municipiului Bălți reamintește că evacuarea deșeurilor din construcții reprezintă un serviciu contra plată, care poate fi solicitat direct la Î.M. „DRCD”. Aceste deșeuri nu trebuie depozitate pe platformele destinate deșeurilor menajere și nu sunt incluse în factura lunară pentru serviciile comunale.

    Leave a Reply