Situația excepțională la colectorul de canalizare din zona cartierului 8 a fost stabilizată
Viceprimarul municipiului Bălți, Vitalie Balan, a anunțat că situația excepțională din zona cartierului 8, cauzată de prăbușirea părții superioare a colectorului de canalizare, s-a ameliorat considerabil.
În prezent, funcționalitatea sistemului de canalizare pe acest segment a fost restabilită, ceea ce a permis stabilizarea situației și prevenirea unor consecințe grave.
Totodată, sunt în desfășurare discuții cu proiectantul, astfel încât la începutul lunii ianuarie să poată fi demarate lucrările de construire a unui nou colector de canalizare, prin calea ferată.
Primăria municipiului Bălți dă asigurări că va întreprinde toate acțiunile necesare pentru restabilirea completă și sigură a funcționării sistemului de canalizare în această zonă.












