piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Primăria municipiului Bălți continuă monitorizarea activității transportului municipal pentru a asigura o circulație stabilă în orele de vârf

    //
    Categories

    În cadrul ședinței cu administratorii întreprinderilor municipale, viceprimarul Vitalie Balan a solicitat un raport privind circulația transportului public de la administratoarea ÎM „Direcția de Troleibuze”, Elena Maximciuc.

    Potrivit acesteia, întreprinderea activează conform comenzii de servicii aprobate, iar zilnic pe linie circulă 51–52 de unități de transport. Se efectuează permanent monitorizarea fluxului de pasageri, în special în orele de vârf (7:00–8:30), când se înregistrează cea mai mare aglomerație, în intervalul 7:20–7:40.

    În medie, troleibuzele circulă la un interval de până la 5 minute, însă în anumite cazuri se pot înregistra intervale de 10–15 minute, din cauza traficului intens în zona centrală a municipiului.

    „Au fost cazuri, în primele zile, când troleibuzele întârziau până la 40 de minute, dar situația a fost remediată operativ. În prezent, întârzierea maximă nu depășește 15 minute, în special dimineața, când troleibuzele revin din centrul orașului pe traseele lor”, a menționat Elena Maximciuc.

    Pentru a fluidiza circulația în orele de vârf, în special în zonele cu flux mare de pasageri (de exemplu, stația „Slavena”), au fost suplimentate două troleibuze de vârf pe ruta nr. 2 și un autobuz care circulă pe traseul troleibuzului nr. 4.

    În direcția satului Elizaveta, zilnic circulă un troleibuz și două autobuze suplimentare în orele de dimineață, cu un interval de 10 minute.

    Întârzierile se datorează, în mare parte, aglomerării traficului din zona centrală sau situațiilor neprevăzute, ce nu pot fi controlate de angajații ÎM „Direcția de Troleibuze”.

    Primăria municipiului Bălți continuă să acorde prioritate organizării unei circulații stabile și eficiente a transportului public, pentru confortul și siguranța cetățenilor.

    Leave a Reply


    Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.