piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • 🎭Capitala Tineretului 2026 deschide porțile unei nopți magice – „Noaptea Muzeelor la Teatru”, o experiență imersivă la Bălți!

    //
    Categories

    În cadrul evenimentului național Noaptea Muzeelor, municipiul Bălți devine un spațiu al artei vii, unde teatrul, muzica și explorarea se îmbină într-o experiență culturală unică, dedicată tinerilor și comunității locale.

    Centrul de Resurse pentru Adolescenți și Tineret Bălți, împreună cu Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Bălți, organizează acest eveniment printr-un program special care deschide teatrul dincolo de scenă — transformându-l într-un spațiu de descoperire, interacțiune și emoție artistică.

    📍 Locație: Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Bălți

    📅 Data: 16 mai 2026

    🕖 Ora: 23:00

    Pe parcursul serii, participanții vor trăi teatrul din interior, printr-un program complex și dinamic:

    • Concert live pe scena teatrului 🎶
    • Spectacol teatral special, creat pentru această ediție 🎭
    • Decor tematic care transformă complet atmosfera spațiului 🎨
    • Întâlniri și interacțiune cu actorii și personajele spectacolelor 🤝
    • Quest interactiv prin culisele teatrului, cu provocări și descoperiri 🔍(participanții la quest se vor bucura de vouchere oferite la final.)

    Asigură-ți un loc: https://www.facebook.com/teatrul.balti/

    Evenimentul propune o experiență culturală imersivă, în care publicul nu este doar spectator, ci parte din poveste — explorând teatrul dintr-o perspectivă nouă, autentică și memorabilă ✨

    O noapte în care arta devine experiență, iar teatrul – un spațiu de trăit, nu doar de privit.

    Activitatea realizată în parteneriat cu Teatrul Național “Vasile Alecsandri” Bălți.


    Activitatea face parte din Programul Bălți – Capitala Tineretului 2026, implementat de AO CIDP ,,ANIMA”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Bălți, cu sprijinul Agenției Naționale pentru Tineret și susținut de Ministerul Educației și Cercetării.

    Leave a Reply